فاماگوستا
05488808520 8-15

هدف ما آرامش همیشگی شماست

logo
خانه > دیدنی ها > کلیسای لالا مصطفی پاشا

عنوان: کلیسای لالا مصطفی پاشا

nature
نویسنده: aryasbghaffary
تاریخ: مارس 8, 2022

مسجد مصطفی یکی از قدیمی ترین کلیساهای قبرس شمالی می باشد

این اثر تاریخی یکی از قدیمی ترین کلیساهای قرون وسطایی می باشد که در تاریخ ۱۳۰۰ پس از میلاد شروع به ساخت آن آغاز گردید. ساخت اغلب کلیساها در قرون وسطایی بیش از صد سال به طول می انجامید لذا این کلیسا در سال ۱۴۰۰ تکمیل و بهره برداری گردید. سبک ساخت این کلیسا شباهت بسیار زیادی به کلیسای بزرگ ریمز فرانسه دارد. این اثر مشابه کلیسای جامع سنت سوفیا در لفتگوشا و صومعه بلاپایس می باشد. همگی اثار کلیساها شبیه اثار فرانسوی ها می ماند.

دلیل آن اینست که پادشاهان قبرس از سال ۱۴۸۹ – ۱۱۹۰ همگی از سلسله لوزینیان فرانسوی بوده اند. در آن محل سه درگاه شیروان همراه با سایبان دارد. سنگ های کنده کاری شده چشم انداز زیبایی به محیط آنجا بخشیده است. سبک استفاده شده در کلیسا گوتیک می باشد.

سبک گوتیک

این کلیسا ها دارای دیوارهای ضخیم و طاق های بسیار گرد می باشند. در این نوع سبک به نورپردازی و ارتفاع آن بیشتر توجه شده است. در این سبک ساخت سنگ های بسیار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیسای لالا مصطفی پاشا

بالای درب اصلی کلیسا یک پنجره چرخی بسیار بزرگ واقع شده است که این نوع ویژگی از ساخت فرانسویان نشات می گیرد. این پنجره، به پنجره گل رز معروف می باشد که شباهت زیادی به سالن سفره خانه در صومعه بلاپایس دارد.

قسمت های فوقانی دو برج در زمان حمله عثمانی در سال ۱۵۷۱ به قبرس شمالی آسیب زیادی دیده اند. زمانی که ترک های عثمانی کلیسا را از ونیزی ها گرفتند یک مناره به آن اضافه کردند و آن فضا را تبدیل به مسجد کرده اند.

مسجد مصطفی پاشا

 پس از حمله عثمانی ها به کلیسا در این منطقه آن محل تبدیل به مسجد گردید. تصاویر شکل انسان، نقاشی های دیواری، شیشه های رنگی همه نشان دهنده سبگ گوتیک می باشد که در مسجد نمایان می باشد. طاقچه های دو طرف ایوان عکس های قدیسان کتاب مقدس نمایان است.

کلیساپاشا

فضای داخلی مسجد پاشا از فرش های زیبا پوشیده شده است و نمازگذاران همه روزه می توانند از آن فضا استفاده کنند. تالار اصلی مسجد شبستان نام دارد و لوزگان در آن محل تاج گذاری می نمودند.

در سال ۱۵۷۱ مقبره ها جمع آوری و روی کلیه نقاشی های دیوار گچ بری گردید. اما تعداد محدودی از مقبره ها در راهرو شمالی تا کنون باقی مانده است. پیشنهاد ما مطالعه لینک جاهای دیدنی قبرس می باشد.